تبلیغات
ازاد سرگرمی دانستنی - وصیت نامه داریوش شاه هخامنشی. (داریوش بزرگ)
ازاد سرگرمی دانستنی

وصیت نامه داریوش شاه هخامنشی. (داریوش بزرگ)

چهارشنبه 1 مهر 1388


وصیت نامه داریوش شاه هخامنشی.درود بر دوستان عزیزم.

چندتا نكته در پرانتز:
(((داریوش شاهنشاهی خردمند و توانا بود و رفتارش با مردم مغلوب ملایم و معتدل .

او پس از كمبوجیه به تخت سلطنت نشست و توانست دولت بزرگ ایران را از نو بنیاد گذارد .

سازماندهی و تشكیلات حكومتی او مورد تقلید ساسانیان نیز واقع شد ، و اساسی كه او پی افكند بقدری محكم و استوار بود كه با وجود ناتوانی دیگر شاهان هخامنشی 200 سال پا بر جا ماند . در زمان او كشور ایران به حد اعلی وسعت و پهناوری خود رسید . در كتیبه های مصری ، داریوش را بسبب ایجاد بیمارستانها و آموزشگاه ها و تكمیل نخستین آبراه میان دریای سرخ و مدیترانه كه همه از كارهای ایرانیان بود ((نكوكار بزرگ)) لقب دادند .هخامنشیان نخستین كسانی بودند كه وحدت ایران را تحقق بخشیدند ، هم چنانكه آنان نخستین كسانی بودندكه وحدت عالم شرق ، بعبارت دیگر ، جهان متمدن آنروز را تحت یك نظارت سیاسی مقتدر و بی هیچ تردید عادلانه بهم مرتبط ساختند.در سال 1312 خورشیدی ، ضمن خاكبرداری گوشه جنوب شرقی كاخ آپادانا ، جعبه سنگی پیدا شد كه درون آن لوحی به اندازه 33.33 و قطر 15 میلی متردر دوران هخامنشی و شاهنشاهی داریوش است تا جهانیان بدانند كه چه مردمان بیشمار با نژاد گوناگون و چه سرزمین های دوری توسط هخامنشیان و داریوش بزرگ اداره میشد .


شاهنشاهی هخامنشی از رود سند تا رود نیل در مصر ، گسترش یافته ، و سراسراین سرزمین پهناور در آسایش و نعمت بود .

دكتر ویلسن ، نویسنده كتاب تاریخ ایران درباره ارتش هخامنشیان چنین می نگارد :
(( تصویر سربازان و اسبان ایرانی ، مانند سربازان و اسبان آشوری بی روح نبوده ، ودر آن از خشونت و وحشیگری اثری نیست . ))


طبق نوشته های یونانی می دانیم كه جوانان ایرانی بیش از هر چیز تیراندازی ،
سواركاری و حقیقت گویی را می آموختند ، این آرمانها در سنگ نبشته آرامگاه داریوش چنین آمده است :

( در حقیقت مهارت من در این است كه بدن ام توانا است ، در نبرد هماورد خوبی هستم با هوشمندی در آوردگاه می نگرم كه در برابر خود دشمنی دارم یا یك دوست . هر گاه نا فرمان و ستمگری را دیدم آن گاه نخستین كسی هستم كه با هوش و فرمان و كردار خود عمل می كنم ، در سواركاری و كشیدن كمان و نیزه افكنی ورزیده هستم .)

داریوش شاه می فرماید :( دروغ نگو واز راه راست منحرف مشو ، نه به ناتوان و نه به
توانا زور نگو . به خواست اهورامزدا ، من راستی را دوست دارم ، و از دروغ رو می
گردانم ، من بر خشم و هوس خود فرمانروا هستم.

میدانیم كه تمام دین ها و مذهب های گوناگون كه در سراسر كشورشان وجود داشت ، آزاد بودند و مورد احترام واقع می گردیدند . داریوش شاه در سال 486 پیش از میلاد درگذشت و آرامگاه او در نقش رستم در نزدیكی پارسه است.)))) .


قبل از اینكه بریم سر اصل مطلب یه سری مطالب كلی می گم تا با جو مطلب و جو دوره ای از تاریخ كه ازش صحبت می كنیم آشنا بشید این كه داریوش كه بود و چه كرد!!!
خیلی متاسف می شم بعضی جاها می بینم اصلی ترین نكات و اتفاقات تاریخی سانسور می شه یه جایی خوندم از كورش كبیر شروع كرده بود از تمام افتخارات و كشور گشایی ها سخن گفته بود و اینطور ادامه می داد كه داریوش شاه ایرانی را كه كورش كبیر وسعت داده بود نگهداری و به آن افزود!!!!!! این سخن اساسش اشتباه است چرا كه پس از كورش كبیر اتفاقاتی در ایران افتاد كه به نظر من بزرگ ترین شكاف در تاریخ این سرزمینه سر فرصت این قضیه را كاملا تشریح می كنم فقط به طور خلاصه می گم : بعد از كورش كبیر كمبوجیه پسر بزرگ كورش به تخت نشست و برای انجام وصیت پدر رهسپار مصر شد كه در همین حین به
تعبیر داریوش شاه دروغ در كشور زیاد شد سپس مغی گئومات نام با دروغ و فریب كاری خود را شاه معرفی و به مردم ظلم بسیار روا داشت ( چگونگی این اتفاق مفصلا در نوشته ی بعدی خودم كه كتیبه ی بیستون هست روشن خواهد شد) كمبوجیه در راه بازگشت به دست خود مُرد و سپاهیان ایران پراكنده شدند...

گئومات غاصب نیز به شدت به مردم سخت می گرفت (برای مخفی نگه داشتن شخصیت واقعی خود) چنان به مردم ستم می كرد كه هیچ كس جرات رودر رو شدن كه هیچ اعتراض هم به خود راه نمی داد ...

به تعبیر داریوش شاه :
((- داروش شاه گوید : نبود مردی ، نه پارسی ، نه مادی ، نه هیچ کس از تخمه ما که
شاهی را گئومات مغ باز ستاند .
مردم شدیداً از او میترسیدند که مبادا مردم بسیاری را که پیش از آن بردیا را شناخته بودند بکشت .

بدان جهت مردم را می کشت که مبادا او را بشناسند که او بردیا پسر کوروش نیست.

هیچ کس یارای گفتن چیزی درباره گئومات مغ نداشت تا من رسیدم .
پس از آن من از اهورا مزدا مدد خواستم . اهورا مزدا به من یاری ارزانی فرمود... ))


تا اینجای قضیه را داشته باشید (تا نوشته ی بعدی من) بعد از اینكه داریوش شاه سلطنت را كه از شریان اصلی خود خارج شده بود به جایگاه اصلی خود بازگرداند یعنی پادشاهی را از گئومات ستاند تمامی سرزمین های تابعه سر به شورش گذاشتند و حكومت مستقل تشكیل دادند به طور كلی وضع به همان منوال برگشت كه زمان كورش و به تعبیری پیش از كورش كبیر بود فقط با این تفاوت كه در زمان كورش كبیر بین این ملل ها(اگه بشه اینطور نوشت) جنگی نبود ولی در این زمان اینها همه یاغی و طغیان گر شده بودند و دست به سلاح شورش می كردن این یكی از بارز ترین تفاوت ها بین شرایط زمان كورش كبیر و داریوش شاه است و من به این خاطر با وصیت نامه ی داریوش شاه آغاز كردم كه شما با این تصوری كه از زمان داریوش در ذهن خود دارید خواندن وصیت نامه ی داریوش شاه خود باعث ایجاد سوالات بسیاری در ذهنتان خواهد شد كه برای بدست آوردن جواب شما را به كنجكاوی بیشتر وا خواهد داشت...!!!

در آخر بگم كاری كه داریوش شاه انجام داد به گفته ی خود بی نظیر بود چه در بین
پادشاهان آن زمان و قبلش چه بعد از آن من خود به شخصه در تاریخ ایران شخصی هم مرتبه ی داریوش شاه سراغ ندارم چون چنین شخصی وجود نداره البته منكر عظمت كورش كبیر نمی شویم اما باید بدانید كورش شخصیتی بیشتر معنوی و مورد ستایش بود تا جنگجویی مقتدر...

و اما وصیت نامه:

وصیت نامه داریوش كبیر

اینك كه من از دنیا می روم، بیست و پنج كشور جز امپراتوری ایران است و در تمامی این كشورها پول ایران رواج دارد و ایرانیان درآن كشورها دارای احترام هستند و مردم آن كشورها نیز در ایران دارای احترامند، جانشین من خشایارشا باید مثل من در حفظ این كشورها كوشا باشد و راه نگهداری این كشورها این است كه در امور داخلی آن ها مداخله نكند و مذهب و شعائر آنان را محترم شمرد .


اكنون كه من از این دنیا می روم تو دوازده كرور دریك زر در خزانه داری و این زر یكی
از اركان قدرت تو می باشد، زیرا قدرت پادشاه فقط به شمشیر نیست بلكه به ثروت نیز هست.

البته به خاطر داشته باش تو باید به این خزانه بیفزایی نه این كه از آن بكاهی،
من نمی گویم كه در مواقع ضروری از آن برداشت نكن، زیرا قاعده این زر در خزانه آن
است كه هنگام ضرورت از آن برداشت كنند، اما در اولین فرصت آن چه برداشتی به خزانه بر گردان .


مادرت آتوسا ( دختر كورش كبیر ) بر گردن من حق دارد پس پیوسته وسایل رضایت خاطرش را فراهم كن .ده سال است كه من مشغول ساختن انبارهای غله در نقاط مختلف كشور هستم و من روش ساختن این انبارها را كه از سنگ ساخته می شود و به شكل استوانه هست در مصر آموختم و چون انبارها پیوسته تخلیه می شود حشرات در آن به وجود نمی آید و غله در این انبارها چندین سال می ماند بدون این كه فاسد شود و تو باید بعد از من به ساختن انبارهای غله ادامه بدهی تا این كه همواره آذوغه دو یاسه سال كشور در آن انبارها موجود باشد و هر سال بعد از این كه غله جدید بدست آمد از غله موجود در انبارها برای تامین كسری خوار و بار استفاده كن و غله جدید را بعد از این كه بوجاری شد به انبار منتقل نما و به این ترتیب تو برای آذوقه در این مملكت دغدغه نخواهی داشت ولو دو یا سه سال پیاپی خشك سالی شود .هرگز دوستان و ندیمان خود را به كارهای مملكتی نگمار و برای آنها همان مزیت دوست بودن با تو كافیست، چون اگر دوستان و ندیمان خود را به كار های مملكتی بگماری و آنان به مردم ظلم كنند و استفاده نا مشروع نمایند نخواهی توانست آنها را مجازات كنی چون با تو دوست اند و تو ناچاری رعایت دوستی نمایی.كانالی كه من می خواستم بین رود نیل و دریای سرخ به وجود آورم ( كانال سوئز ) به
اتمام نرسید و تمام كردن این كانال از نظر بازرگانی و جنگی خیلی اهمیت دارد، تو
باید آن كانال را به اتمام رسانی و عوارض عبور كشتی ها از آن كانال نباید آن قدر
سنگین باشد كه ناخدایان كشتی ها ترجیح بدهند كه از آن عبور نكنند .

اكنون من سپاهی به طرف مصر فرستادم تا این كه در این قلمرو ، نظم و امنیت برقرار كند، ولی فرصت نكردم سپاهی به طرف یونان بفرستم و تو باید این كار را به انجام برسانی، با یك ارتش قدرتمند به یونان حمله كن و به یونانیان بفهمان كه پادشاه ایران قادر است مرتكبین فجایع را تنبیه كند .توصیه دیگر من به تو این است كه هرگز دروغگو و متملق را به خود راه نده، چون هر دوی آنها آفت سلطنت اند و بدون ترحم دروغگو را از خود بران. هرگز عمال دیوان را بر مردم مسلط مكن و برای این كه عمال دیوان بر مردم مسلط نشوند، قانون مالیات را وضع كردم كه تماس عمال دیوان با مردم را خیلی كم كرده است و اگر این قانون را حفظ نمایی عمال حكومت زیاد با مردم تماس نخواهند داشت .افسران و سربازان ارتش را راضی نگاه دار و با آنها بدرفتاری نكن، اگر با آنها بد
رفتاری نمایی آن ها نخواهند توانست مقابله به مثل كنند ، اما در میدان جنگ تلافی
خواهند كرد ولو به قیمت كشته شدن خودشان باشد و تلافی آن ها این طور خواهدبود كه دست روی دست می گذارند و تسلیم می شوند تا این كه وسیله شكست خوردن تو را فراهم كنند .


امر آموزش را كه من شروع كردم ادامه بده و بگذار اتباع تو بتوانند بخوانند و
بنویسند تا این كه فهم و عقل آنها بیشتر شود و هر چه فهم و عقل آنها بیشتر شود تو
با اطمینان بیشتری حكومت خواهی كرد .

همواره حامی كیش یزدان پرستی باش، اما هیچ قومی را مجبور نكن كه از كیش تو پیروی نماید و پیوسته و همیشه به خاطر داشته باش كه هر كسی باید آزاد باشد تا از هر كیشی كه میل دارد پیروی كند .


بعد از این كه من زندگی را بدرود گفتم ، بدن من را بشوی و آنگاه كفنی را كه من خود
فراهم كردم بر من بپیچان و در تابوت سنگی قرار بده و در قبر بگذار ، اما قبرم را
مسدود مكن تا هر زمانی كه می توانی وارد قبر بشوی و تابوت سنگی من را آنجا ببینی و بفهمی كه من پدرت پادشاهی مقتدر بودم و بر بیست و پنج كشور سلطنت می كردم مردم و تو نیز خواهید مرد زیرا كه سرنوشت آدمی این است كه بمیرد، خواه پادشاه بیست و پنج كشور باشد ، خواه یك خاركن و هیچ كس در این جهان باقی نخواهد ماند، اگر تو هر زمان كه فرصت بدست می آوری وارد قبر من بشوی و تابوت مرا ببینی، غرور و خودخواهی بر تو غلبه نخواهد كرد، اما وقتی مرگ خود را نزدیك دیدی، بگو قبر مرا مسدود كنند و وصیت كن كه پسرت قبر تو را باز نگه دارد تا این كه بتواند تابوت حاوی جسدت را ببیند.


زنهار، زنهار، هرگز خودت هم مدعی و هم قاضی نشو، اگر از كسی ادعایی داری موافقت كن یك قاضی بی طرف آن ادعا را مورد رسیدگی قرار دهد و رای صادر كند، زیرا كسی كه مدعیست اگر قضاوت كند ظلم خواهد كرد.


هرگز از آباد كردن دست برندار زیرا كه اگر از آبادكردن دست برداری كشور تو رو به
ویرانی خواهد گذاشت، زیرا قاعده اینست كه وقتی كشوری آباد نمی شود به طرف ویرانی می رود، در آباد كردن ، حفر قنات ، احداث جاده و شهرسازی را در درجه اول قرار بده .


عفو و دوستی را فراموش مكن و بدان بعد از عدالت برجسته ترین صفت پادشاهان عفو است و سخاوت، ولی عفو باید فقط موقعی باشد كه كسی نسبت به تو خطایی كرده باشد و اگر به دیگری خطایی كرده باشد و تو عفو كنی ظلم كرده ای زیرا حق دیگری را پایمال نموده ای .

.
بیش از این چیزی نمی گویم، این اظهارات را با حضور كسانی كه غیر از تو اینجا
حاضراند كردم تا این كه بدانند قبل از مرگ من این توصیه ها را كرده ام و اینك بروید
و مرا تنها بگذارید زیرا احساس می كنم مرگم نزدیك شده است


http://a2ethics.org/2016-slam
جمعه 6 اردیبهشت 1398 10:01 ق.ظ
ウブロスーパーコピー、本物品質ウブロ時計コピー最高級優良店
https://e-concierge.de/39071_1556158989713_1407364090_1473971_7618658_n/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 10:00 ق.ظ
インターネット通販総合ショッピングサイトでございます。スーパーコピーブランドは顧客満足度No.1で、品質保証と親切で
http://www.nostalgiazapara.pl
جمعه 6 اردیبهشت 1398 09:59 ق.ظ
スーパーコピーブランドと書いてネットで販売されてるけど、あれ買ってもいいの? 試しに注文ボタンを押してみたら
https://www.willpowerinstitute.com/faq/
پنجشنبه 29 فروردین 1398 09:01 ب.ظ
高品質ブランドスーパーコピー財布通販店!
Nintendo Switch Giveaway
جمعه 24 آذر 1396 04:51 ب.ظ
اوه خدای من! شخص بسیار معروف! با تشکر از شما، با این حال من با مشکلات شما در RSS خود مواجه هستم.
من نمی فهمم چرا من نمی توانم به آن بپیوندم. آیا فرد دیگری با مشکلات مشابهی از سوی RSS وجود دارد؟
هر کسی که جواب را می داند، به شما مهربان پاسخ می دهد؟
تانکس!!
medicare supplemental plans
جمعه 3 آذر 1396 04:47 ب.ظ
سلام دوستان، پاراگراف خوب و استدلالات خوب اینجا توضیح دادم، من واقعا از آن لذت می برم
توسط این
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:41 ب.ظ
سلام! این مقاله نمی تواند خیلی بهتر نوشته شود! در این مقاله به یاد می آوریم
من هم اتاقی قبلی من او به طور مداوم در مورد این صحبت کرد.
من قصد دارم این اطلاعات را به او بفرستم. کاملا مطمئن است که خواندن بسیار خوبی دارد.
تشکر فراوان برای به اشتراک گذاری!
chaturbate free token generator online
چهارشنبه 15 شهریور 1396 02:06 ب.ظ
Hi there would you mind letting me know which
web host you're utilizing? I've loaded your blog in 3 different web browsers and I must
say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good
hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!
What is the Ilizarov method?
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:33 ب.ظ
I do not know if it's just me or if perhaps everyone else encountering issues with your blog.
It seems like some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know
if this is happening to them as well? This could be a problem with my browser because I've had this happen previously.

Thank you
Foot Complaints
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:59 ق.ظ
Hiya! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
My website looks weird when browsing from my iphone.

I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem.
If you have any recommendations, please share.
Thank you!
http://shortgzrohmfmzi.exteen.com
جمعه 13 مرداد 1396 10:46 ب.ظ
I will immediately clutch your rss as I can not to find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
Do you've any? Please allow me recognise so that I may just subscribe.
Thanks.
Charli
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:47 ب.ظ
It is appropriate time to make some plans for the future and it's time to
be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you some
interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!
shanicevanoosten.weebly.com
شنبه 7 مرداد 1396 02:34 ب.ظ
hello!,I love your writing so a lot! proportion we keep up
a correspondence extra approximately your article on AOL?
I need a specialist in this house to resolve my problem.
May be that is you! Having a look ahead to peer you.
home std test kit
دوشنبه 5 تیر 1396 07:21 ق.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین اصل آیا نه
نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من مؤمن اما
فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز مشکل خود را با جهش در منطق و شما خواهد را سادگی به پر همه کسانی شکاف.
در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من می قطعا
تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
Everette
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:30 ق.ظ
What i don't realize is if truth be told how you're
no longer really much more smartly-preferred than you may be right now.
You are so intelligent. You realize thus considerably with regards to this subject, produced
me in my view consider it from so many numerous angles.
Its like men and women are not interested unless it's one thing
to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs nice. At all times care for
it up!
محمد
چهارشنبه 8 مهر 1388 06:48 ب.ظ
اگه اینجوری بودهم اون زمان و هم الان ایران مدینه ی فاضله بود 95%چیزهایی که درباره ی کوروش گفته میشه اغراق
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
آرشیو
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها
JavaScript Codes